Kolektory słoneczne

Ceny prądu są coraz wyższe, w związku z tym ludzie chcą zmniejszać koszty utrzymania. Jednym z rozwiązań jest zakup kolektorów słonecznych. To spora inwestycja, ale stosunkowo przynosi profity. Co trzeba wiedzieć o instalacji paneli słonecznych?

Pozostałe artykuły

Czy dom ekologiczny jest dla ciebie?

budowa tarasu
Twórca artykułu: LIBET
Podpatrzone na: LIBET
Kto z nas nie śni o własnym domu? Lecz posiadanie go nie jest wcale tak nietrudną sprawą. Głównym i decydującym elementem są względy finansowe. Gdy jednak uda nam się już uzbierać dostateczną kwotę wybudowanie czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów parterowych, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami wspomagającymi nam w trakcie już użytkowania nie wyrzucać pieniędzy na darmo.


kolektory słoneczne
Twórca artykułu: OiMax
Podpatrzone na: http://www.flickr.com/
To Unia Europejska wprowadziła modę na kolektory słoneczne, {tym bardziej|szczególnie|dlatego|, że opłaca to, co związane z alternatywnymi źródłami energii. Co ciekawe ich wyprodukowanie ma niewiele wspólnego z ekologią, ale już użytkowanie nie ma złego wpływu na środowisko. Te panele wykorzystują energię słoneczną. To absorber mówi o wydajności kolektora, więc warto wybrać selektywny.

Baterie słoneczne w Polsce W klimacie śródziemnomorskim ten model pozyskiwania ciepła jest znany od wielu lat, w naszym klimacie ma znacznie mniejsze zastosowanie. W naszych domach panele słoneczne mogą podgrzewać wodę – więc zmniejszają rachunki. Woda jest po prostu nagrzana, więc normalnie da się wykorzystywać ją do kąpieli. Bateria słoneczna ogrzewa wodę tak jak bojler. Wielkość baterii słonecznej właśnie jest zależna od tego , ile wody zużywamy w miesiącu. Kolektor ma zasobnik, który gromadzi ciepło i przekazuje ją wodzie. Najlepszy zasobnik potrafi absorbować energię przez więcej dni – nagrzewa więc nawet wtedy, gdy nie ma słońca.

Montaż kolektorów słonecznych Kolektory najczęściej montuje się na dachach, ale to nie jedyne miejsce.Jednak rzeczywiście te są najskuteczniejsze. Da się też postawić je na chodniku lub przymocować do ścian domu. Kolektory są zróżnicowane: do dachów skośnych i do płaskich. Instalowane są na uchwytach, które umożliwiają taki układ, by promienie słoneczne zawsze mogły dotrzeć do planują. Czy to faktycznie oszczędność? Montaż paneli słonecznych jest droga bo to jednorazowa kwota kilkunastu tysięcy złotych. Roczne wydatki na ogrzewanie elektryczne wynoszą zwykle mniej więcej 4-5 tys. zł rocznie. Niektórzy płacą dużo więcej, inni próbują oszczędzać. Zwrot z zakupu paneli słonecznych to często sprawa 10 lat. Mimo to roczne wydatki na ogrzewanie są mniejsze nawet do 1000 zł. To wszystko jest kwestia indywidualną i zależy od różnych czynników, ale panele słoneczne to zdecydowana oszczędność.
Twórca artykułu: Rufus
2012/11/14, 11:09:06